Co je to jóga…

Jóga sama o sobě bývá nazývána vědou, uměním, anebo spíše filozofií. Na druhé straně je také pro někoho módou v našem každodenním současném životě. Někteří ji však považují za inteligentní systém životního stylu, nebo-li za systém, který nám ukáže jak žít zdravě, spokojeně a šťastně.

Jóga nepředstavuje náboženství, je to věda o komplexním člověku jako takovém. V Indii je považována za jednu ze šesti daršán, neboli šesti náhledů na život. Každá z těchto šesti daršán je považována za formu hinduismu. Jógu bychom se tedy neměli snažit pochopit jen materiálním způsobem, ale také jako duchovní či spirituální cestu, jejímž cílem je objevení sebe sama, odhalení osobního lidského vztahu k nejvyšší podstatě.

Původ jógy…

Jóga v přeložení z nejstarších jazyků indického světa sanskrtu, znamená naprosté splynutí bez odlišení, „jednotu“ nebo „svazek“. Je odvozeno z kořene slova „yuj“ – „judž“, což znamená „jho“, připoutání k nějakému úkolu s disciplínou tažného dobytčete. Jóga je totiž umění spřáhnout pod „jho“ osobnost (ego) a „vyšší“ Pravdu, což znamená ukáznění těla a mysli, aby se staly vhodné pro poznání nejzazší Pravdy, Skutečnosti.

Před více než dvěma tisíciletími vzniklo v Indii myšlenkové jádro jógy. Oproti tomu dnešní moderní jóga nese prvky staré asi jeden tisíc let, tj. praktiky hatha jógy: asány (pozice), mudry (symbolická gesta nebo polohy těla), bandhy (jsou uzávěry, které blokují, uzavírají tlakem nebo pod tlakem tělesné otvory) či očistné techniky.

Moderní jógou nazýváme všechny školy a styly jógy vzniklé poté, co byla jóga ovlivněna západní kulturou. Jóga se na Západ dostala ve druhé polovině 19. století a ke konci 20. století dochází k jakési individualizaci jógy dle jednotlivých učitelů, kde se mezi tyto druhy řadí např. vinyása jóga, powerjóga, bikramjóga,… apod.

 

Na co si dát pozor, aneb základní pravidla pro cvičení jógy…

Na cvičení jógy je vhodné se dobře připravit. Prosím věnujte tedy chvilku a přečtěte si těchto pár řádků, aby se vám i všem kolem vás dobře cvičilo….

 • Choďte na hodinu včas. Projevujete tím respekt svému učiteli o ostatním cvičícím.
 • Před cvičením nejezte cca 2-3 hodiny těžké jídlo. Provádíme předklony a zkruty, tak by vám pocit plného žaludku nemusel být příjemný.
 • Při běžné lekci nepijeme již asi 30 minut před hodinou a ani během cvičení.
 • Cvičte ve volném oděvu a naboso. Podložky na cvičení jsou pravidelně desinfikovány.
 • Dodržujte základní hygienu a pokud je to možné, před hodinou se osprchujte. Nepoužívejte parfém nebo jiné aromatické přípravky. Jóga je zaměřená na dýchání a někteří senzitivní lidé mohou být parfémy nepříjemně rušeni.
 • Cvičení je určené prozdravé lidi. Pokud máte nějaký zdravotní problém, konzultujte ho se svým ošetřujícím lékařem a pak se svým instruktorem jógy. Záleží na vlastní odpovědnosti každého.
 • Komunikujte se svou instruktorkou. Před začátkem hodiny ji v soukromí informujte o svých zdravotních omezeních, aby vám během cvičení mohla nabídnout modifikace pozic.
 • V případě virového onemocnění necvičte, ale raději si lehněte, aby tělo obnovilo energii.
 • V období menstruace je pro některé ženy příjemnější cvičení vynechat. Alespoň první dva dny. Pokud se ale cítíte dobře a rozhodnete se cvičit, vyhněte se obráceným pozicím a zkrutům.
 • V období těhotenství je vhodné přejít na jógu/cvičení pro těhotné.
 • Po celou dobu cvičení dýchejte pouze nosem.
 • Závěrečná relaxace je důležitá součást cvičení, ve které doznívají v těle blahodárné účinky jednotlivých pozic. Nevynechávejte ji, nebo se o ně ochudíte!

 

Jak cvičení jógy ovlivňuje naše tělo….

Různé ásány mají odlišný efekt na tělo. Základní pozice učené z počátku budují sílu a výdrž a zlepšují svalový tonus, flexibilitu a nastavení těla v prostoru. Cvičení některých (restorativních) pozic současně zmenšuje únavu a zklidňuje psychické napětí. Jóga také ovlivňuje mysl a zlepšuje koncentraci. Díky jógovému dýchání dochází k rozvoji kapacity plic a k využívání těch částí plic, které v běžném životě nepoužíváme. Nicméně nic není zadarmo. Pozitivní přínosy ze cvičení jógy se dostavují postupně a to za podmínky pokud jste trpěliví, vytrvalí a cvičíte-li pravidelně. Postupem času se proměňuje nejen fyzická stránka, ale i energetický potenciál, vnímání okolního světa a to nejen vaše, ale i lidí kolem vás!

 

Jóga je pro všechny…

Jóga je otevřená lidem všech věkových skupin a stupně pokročilosti a fyzického stavu. Neodkládejte cvičení jógy jen proto, že se cítíte příliš staří, neohební, tlustí či hubení. Vyberte si vhodný styl a úroveň, pak má jóga každému co nabídnout.

Vyberte si už teď z nabídky:    „Kurzy/Rezervace