Hormonální jógová terapie pro ženy

Hormonální jógová terapie (HJT) pro ženy dle Dinah Rodrigues je dynamickým druhem jógy. Jedná se o holistickou a omlazující techniku, která obnovuje a zvyšuje hladinu tvorby hormonů, posiluje zejména vaječníky, štítnou žlázu, hypofýzu a nadledvinky. Pro zvýšení účinnosti se využívají dynamické ásány z hatha jógy a kundalini jógy (podle Svámi Šivánandy a linie Kalsa), intenzivní dechové techniky (pránajámu), mudry a bandhy (gesta rukou a tělesné uzávěry) a tibetskou techniku práce s energií.

Cíle hormonální jógové terapie:

 • na fyziologické úrovni znovu aktivuje tvorbu hormonů, snižuje intenzitu symptomů nejen menopauzy, ale také zabraňuje výskytu onemocnění způsobené nízkou hladinou hormonů,
 • na tělesné úrovni posiluje svaly, napomáhá správnému držení těla a tvaruje naše tělo a posiluje kosti,
 • na psychické úrovni pomáhá zvládat stres, odstraňuje nespavost a napravuje emoční nerovnováhu,
 • a v neposlední řadě na energetické úrovni aktivuje individuální energii.

Pro koho je lekce vhodná:

Hormonální jógová terapie je určena ženám všech věkových kategorií, které řeší problémy spojené s hormonální nerovnováhou a to zejména:

 • symptomy spojené s menopauzou (návaly, nespavost, podrážděnost, deprese, emocionální nestabilita, snížení paměti, ztráta vitality, nízké libido, urogenitální suchost, migrény,…)
 • bolestivá či nepravidelná menstruace (i po vysazení antikoncepce na srovnání hormonální hladiny)
 • premenstruační syndrom (PMS)
 • ztráta menstruace a ovulace
 • polycystické vaječníky (PCO)
 • neplodnost způsobená hormonální nerovnováhou, špatným prokrvením či svalovou křečí pánevního oblasti,
 • osteoporóza, inkontinence
 • deprese, emocionální nestabilita, snížení paměti
 • nedostatečná činnost funkce štítné žlázy,
 • nespavost, padání vlasů, lámavé nehty, suchá pleť a akné
 • pomáhá i při syndromu karpálního tunelu

Kontraindikace: Cvičení HJT je doporučeno raději konzultovat s ošetřujícím lékařem v těchto případech:

 • těhotenství (po zjištění přestat cvičit HJT)
 • pokročilá endometrióza
 • rakovina prsu
 • krátce po operacích (zejména slepého střeva)
 • pokročilá osteoporóza
 • velký myom
 • krátce po hysterektomii (důležitý je důvod provedení tohoto zákroku)
 • zvýšená funkce štítné žlázy (jemnější provádění cviků s vlivem na tuto žlázu)
 • zánět vnitřního ucha
 • srdeční potíže a vysoký krevní tlak (cvičíme bez zádrže dechu po nádechu)
 • nespecifické bolesti břicha

Po pravidelném cvičení alespoň 3-4 x týdně Vám sestava nezabere více jak 25 – 35 minut. Cviky jsou jednoduché na provedení a mohou je cvičit i ženy bez předchozí zkušenosti s jógou. Sestava HJT je účinná jen jako celek, nesmí se měnit pořadí cviků a ani si nevybíráme jen některé cviky ze sestavy! Velmi důležité je správné provedení technik a cvičit s potěšením, uvolněně a ideálně bez očekávání!

Kurzy HJT probíhají v rámci měsíčních kurzů nebo víkendových seminářů a pak následně v rámci opakovací lekce, která je určena pouze pro absolventky kurzů a seminářů pořádaných certifikovanými lektorkami (jejich seznam najdete na www.centrum-hormonalni-jogy.cz). Tyto lektorky jsou oprávněny vyučovat HJT na základě školení přímo u  Dinah Rodriguez, zakladatelky této metody.

Dinah Rodrigues (*1927) pochází z Brazílie a je jedinou školitelkou metody HJT. Vystudovala psychologii a filozofii na univerzitě v Sau Paulu a je celosvětově uznávanou jógovou lektorkou a terapeutkou. Sestavu HJT vytvářela přibližně asi 20 let ve spolupráci s uznávanými jógovými učiteli, ale také s lékaři a fyzioterapeuty. Jelikož je zastáncem propojení klasické a alternativní medicíny, byla také v Brazílii provedena vědecká analýza, která dokládá pozitivní výsledky této její metody. Do výzkumu byly vybrané ženy, které měly zdravotní problémy spojené s hormonální nerovnováhou. Výsledky této analýzy ukázaly, že u 100% účastnic došlo po 3-4 měsících pravidelného cvičení sestavy HJT k vymizení všech příznaků bez užívání léků. Hladina ženských hormonů vzrostla o 154%. Procenta vypovídají o průměrném výsledku, což znamená, že u některých žen byla hladina ženských hormonů původně vyšší než je optimum a u nich se hladina snížila a naopak.

Vědecká analýza

„V roce 1993 jsem se na základě vynikajících výsledků u mých účastnic kurzů rozhodla, že provedu vědecký výzkum účinků na hladinu estradiolu a na symptomy menopauzy při praktikování této terapie jógou: návaly horka, suchost urogenitální oblasti, emoční nestabilita, nespavost, únava, deprese, migréna, neplodnost, vypadávání vlasů, atd. Pro kontrolu výsledků si účastnice před započetím nechaly udělat test hladiny ženských hormonů (estradiolu) z krve, který opakovaly každé 4 měsíce, a pro vyhodnocení intenzity symptomů vyplňovaly každý měsíc dotazník. Výsledky byly velmi dobré: u 100 % účastnic došlo po 3–4 měsících praktikování hormonální jógy k vymizení příznaků zcela bez používání léků, a pokud nějaký symptom pociťovaly, byla jeho intenzita blízká nule. Hormonální hladina v průměru narostla o 154% za 4 měsíce, při 30-ti minutovém cvičení 16 dní v měsíci.

Průměrný věk účastnic byl 47 let, avšak pokročilejší věk nebyl překážkou, u některých žen po sedmdesátce mohly být aktivovány vaječníky, zvýšila se hladina estrogenu a symptomy vymizely. Podrážděnost, neurastenie, emoční labilita, plačtivost, nespavost, neklid, stres a jiné emocionální symptomy jako nerozhodnost, únava a deprese zmizely po 2 až 3 měsících cvičení. U 100% žen zcela vymizel PMS, migréna, stres a panika, nebo byla jejich intenzita blízká 0. Pokles hormonální hladiny je bezpochyby důležitou příčinou těchto symptomů. Terapie Hormonální jógou nejen reaktivuje produkci hormonů v těle, ale podporuje také emocionální rovnováhu a pomáhá eliminovat tyto symptomy.

Také u mladších žen může dojít k hormonálním problémům. Např. předčasná menopauza se může objevit již před 30. rokem věku a způsobit neplodnost i psychické problémy. Příčiny mohou být různé – emocionální šok, náročný trénink, velmi nízká tělesná hmotnost atd. Díky Hormonální józe mohla být v těchto případech hormonální hladina normalizována a obnovena plodnost.

I ženy před 40 mohou mít hormonální problémy jako je premenstruační symptom (PMS) a polycystické vaječníky (PCO), které se stále častěji objevují u ještě mladších žen. Po 3–4 měsících cvičení Hormonální jógy se vaječníky opět normalizovaly, cysty zcela zmizely a také menstruace se normalizovala. Polycystické vaječníky zpravidla způsobují neplodnost. U účastnic mého výzkumu vedlo 4–6ti měsíční cvičení u 80% případů k plánovanému otěhotnění. „

 

Zdroj: DINAH RODRIGUES: Hormonální jógová terapie pro znovuaktivování hormonálního systému a odstranění symptomů menopauze, PMS, Polycystických vaječníků a neplodnosti, Fontána 2014

 

Více informací najdete na oficiálních webových stránkách:

www.dinahrodrigues.com.br.

https://nucleoyogaterapiahormonal.com.br/en

Vyberte si už teď z nabídky:    „Kurzy/Rezervace