Prana Vashya Yoga

Tento styl spíše dynamičtější jógy vychází z tzv. rádžajógy a jejím domovem je město Mysore v jižní Indii, kde je možné ji přímo studovat i u jejího zakladatele a tvůrce této jógové cesty Jogacharii Vinaye Kumara.

Zdánlivě podobná jako známá Ashtanga yoga a z ní vycházející Iyengar yoga, ale naprosto jiný přístup a práce v asánách. Je to cesta vědomého provádění asán skrze jemné a přesné práce v pozici v nádechu i přesné práci jemných fascií ve výdechu. Dech nás vede po celou dobu sestavené série asán jdoucích za sebou.

Tělo při cvičení Prana Vashya Yogy začíná objevovat a používat obrovský potenciál dechových svalů a na ně navázaných jemných fascií (ty jinak téměř nevyužíváme a tím tedy nepracují). Dále přináší změnu nervového napětí, zklidňuje a nechává pracovat sympatické a parasympatické nervy v jejich přirozené a ideální spolupráci. Celá první série nám odkrývá náš nekonečný potenciál mysli.

V rámci kurzu projdeme jednotlivé asány první série včetně pozdravu slunci, kde tato vinyasa spojuje jednotlivé asány a dává tak celé sérii její plynulost.

Hlavní charakteristiky tohoto stylu:

  • jednotlivé tělesné pozice (ásány) jsou drženy po dobu pěti dechů;
  • mezi jednotlivými pozicemi se pak plynule přechází, přičemž hlavní důraz je kladen na soulad mezi pohybem a dechem;
  • plynulost cvičení napomáhá k udržení pozornosti, která je nasměrována „dovnitř“;
  • cvičení je svým charakterem silně energizující.

Pro koho je lekce vhodná:

Lekce jsou určeny spíše pro mírně pokročilejší a pohybově založené jedince bez závaznějšího zdravotního omezení!

Kontraindikace: mechanické poškození kloubů a vazů, výhřez ploténky, cévní a srdeční onemocnění, glaukom, nízký či vysoký tlak, epilepsie, psychické potíže nebo psychiatrické onemocnění. Případně informujte instruktora o vašich zdravotních potížích!